Kolik znáte extrémně bohatých zaměstnanců? Nemohu to tvrdit jistě, ale myslím si, že takové možná vůbec neznáte. Protože k těm patří vzhledem k výši platů u nás leda tak ti, kdo vyhráli jackpot v loterii, a těch jednak není moc a jednak to kvůli závistivosti ostatních obvykle raději drží pod pokličkou.
Kolik znáte bohatých důchodců? Předpokládám, že u těch je to podobné jako u těch zaměstnanců.
A sociálně slabí? Ti u nás nebývají bohatí od sametové revoluce. Předtím mezi nimi byli veksláci, ale to byla jiná doba než dnes. Dnes už chudí skutečně bývají chudí.
A znáte tedy aspoň bohaté soukromé podnikatele? To už je jiná, že? Někoho takového určitě znáte. Protože k takovým lidem patří ti, jimž patří světoznámé úspěšné firmy, které nemohly uniknout ničí pozornosti.
Dalo by se tedy říci, že kdo chce být úspěšný a bohatý, ten musí soukromě podnikat. Žádná jiná výdělečná činnost člověku jmění nezajistí. To je zkrátka fakt.
Jenže spolu s tím bychom si určitě neměli zapomenout přiznat i to, že není bohatý každý podnikatel. Vedle zazobaných soukromníků je tu i mnoho těch, jimž se nijak skvěle nedaří. A tak jsou dokonce i podnikatelé chudí, mající hluboko do kapsy. A některým z podnikatelů už dokonce zbyly jenom dluhy a oči pro pláč.
Ale podnikatelé jsou kategorie lidí, které nikdo z těch nahoře nepomůže. Stát je rád odírá, když jsou při penězích, ale když jsou na tom zle, nepomáhá jim. A tak musí soukromníci hledat pomoc jinde. A jestli ji někde nalézají, pak ve finančních ústavech, kde se poskytují půjčky. Jedině půjčka dokáže někdy zachránit podnikatele od bídy. A o které půjčce to platí především? O nebankovní hypotéce. Protože americká hypotéka bez registru je jednou z mála půjček, kterou dostanou i podnikatelé s minimálními příjmy a záznamy v registrech dlužníků.
Když mají podnikatelé aspoň nemovitý majetek, tady jim podají pomocnou ruku. A tím se dá udržet dočasně neúspěšné podnikání při životě.