Jak řešíte odvětrávání v panelovém domě


Pokud bydlíte v panelovém domě, máte přesnou představu o tom, jak máte vyřešeno odvětrávání https://www.taurisplus.cz/produkty-sluzby/odvetravani-panelovych-domu/? Pokud ano, pak zřejmě dokážete dobře interpretovat odpověď na tuto otázku ve smyslu konkrétního technického zázemí. Zpravidla se to řeší tak, že se do společné stoupačky v domě zabuduje plechové potrubí vzduchotechniky, a do něj se pak vhání vzduch z místností pomocí ventilátorů. Nejčastěji jde o ventilaci z koupelen, toalet a kuchyní. V ostatních prostorách se spoléháme na větrání pomocí otevřeného okna.

bytový dům

Vzduchotechnika je přirozenou součástí mnoha výškových staveb a počítalo se s ní již za socialismu při výstavbě panelových sídlišť. Na plechovém potrubí se také nemá co pokazit, a tak může celé toto zařízení budit dojem, že se jedná o zcela bezporuchový systém, který nevyžaduje žádnou údržbu. V zásadě máte pravdu, protože potrubí maximálně zkoroduje, ale ani koroze nemívá zásadní vliv na jeho funkci.

bydlení v paneláku

Ve hře je ale něco jiného, s čím jste možná nepočítali, a co vám nakreslí pomyslnou čáru přes rozpočet – mastný prach. Do potrubí vzduchotechniky je neustále nasáváno obrovské množství vzduchu a spolu s ním i prachové částice. Pokud k nim připojíte mastnotu, uvolněnou z kuchyňské digestoře (a té je mnohdy opravdu hodně, například při smažení hermelínu), vznikne tím dokonalá hořlavá nebo dokonce výbušná směs. O té by vám mohli poreferovat někteří hasiči, co zasahovali u požárů bytů v panelových domech.

Nebezpečí požáru u zanedbané vzduchotechniky je velmi vysoké, postačí pouhý jeden milimetr silná vrstva mastnoty s prachem, abyste vyhořeli a přišli o střechu nad hlavou. Proto se vyplatí věnovat maximální pozornost revizi odvětrávání, respektive revizi a čištění rozvodů vzduchotechniky v celém domě. V některých bytových domech se na to zapomíná a někde o tomto nebezpečí lidé nemají ani tušení.